Jamnica u srpnju ostvarila rekordnu prodaju

Bez autora
Aug 16 2010

Najava Radenske da uskoro planira veću prodaju na hrvatskom tržištu mineralnih voda, mogla bi još jače zaoštriti konkurenciju, koja nikad nije bila jača. Prodaja Jamničinih proizvoda na domaćem tržištu, ali i svih 25 inozemnih tržišta, raste, pa je tako u srpnju prodano više od 60 milijuna litara. Time je ostvarena 15 posto veća prodaja nego bilo kojeg mjeseca u dugoj povijesti te tvrtke. Na hrvatskom tržištu mineralnih i izvorskih voda Jamnica i Jana su tržišni lideri s udjelom većim od 70 posto. Odnos bi se uskoro mogao promijeniti jer Badel 1862 prodaje Kalničke vode, a najozbiljniji je kandidat, nakon provedenog dubinskog snimanja, Atlanic grupa, koja nakon preuzimanja Droge Kolinske u portfelju ima vodu pod brendom Karađorđe u Srbiji te domaću Cedevitu Go.

Jamnica u srpnju ostvarila rekordnu prodajuNajava Radenske da uskoro planira veću prodaju na hrvatskom tržištu mineralnih voda, mogla bi još jače zaoštriti konkurenciju, koja nikad nije bila jača.

Prodaja Jamničinih proizvoda na domaćem tržištu, ali i svih 25 inozemnih tržišta, raste, pa je tako u srpnju prodano više od 60 milijuna litara. Time je ostvarena 15 posto veća prodaja nego bilo kojeg mjeseca u dugoj povijesti te tvrtke.

Na hrvatskom tržištu mineralnih i izvorskih voda Jamnica i Jana su tržišni lideri s udjelom većim od 70 posto.

Odnos bi se uskoro mogao promijeniti jer Badel 1862 prodaje Kalničke vode, a najozbiljniji je kandidat, nakon provedenog dubinskog snimanja, Atlanic grupa, koja nakon preuzimanja Droge Kolinske u portfelju ima vodu pod brendom Karađorđe u Srbiji te domaću Cedevitu Go.

Velik posao s vodom rade i Studena, Cetina, Bistra i Aqua viva. Država je izdala 30 koncesija za crpljenje i prodaju vode, ali Evian i druge multinacionalne kompanije, kao i ulazak Coca-cole u proizvodnji vode, kod nas zasad nisu jače pustili korijenje.

Hrvatska je po obnovljivim zalihama pitke vode na trećem mjestu u Europi, odnosno 30. u svijetu. To je golem gospodarski potencijal koji daje sve bolje rezultate. Samo lani je od izvoza vode u Saudijsku Arabiju zarađeno gotovo 100.000 dolara, a u Ujedinjene Arapske Emirate 50.000 dolara.

U prvoj polovici godine svaki je hrvatski građanin u prosjeku popio 40 litara prirodne izvorske vode. Posebice je porasla potrošnja domaće izvorske vode i u prvom polugodištu ove godine ona je za 20 posto veća u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Potrošači očito više vole piti domaću izvorsku vodu, jer je strane uvezeno čak 30 posto manje nego lani. Ukupna potrošnja vode, mineralne i izvorske, iznosila je u prvih šest mjeseci prošle godine oko 150 milijuna litara, a u istom razdoblju ove 163 milijuna.

Međutim, potrošnja mineralne vode raste i zbog većeg izvoza, ponajprije u Sloveniju i BiH. Ove je godine u odnosu na šest mjeseci lani porastao za 13 posto. Na izvoznoj listi je i SAD, kamo se izveze oko 10 posto vode iz Hrvatske. Iako se izvoz voda smatra neisplativim zbog skupe proizvodnje opterećene visokim naknadama, on je iz godine u godinu sve veći. Domaći proizvođači izvezli su 17,6 milijuna litara izvorske vode, što je bilo za sedam milijuna litara više nego u prvom polugodištu lani. Litra mineralne i izvorske vode opterećena je u nas godišnjom koncesijskom naknadom od 2,5 posto na prihod, zatim jednokratnom koncesijskom naknadom, naknadom za korištenje voda, naknadom za zaštitu voda, naknadom za ambalažni otpad te naknadom za pročišćivače te ostalim troškovima. U Sloveniji je vodna naknada upola jeftinija nego u Hrvatskoj, a neke države, poput Španjolske i Portugala, nemaju nikakvih naknada.

Ocenite tekst
Komentari
Prikaži više 
 Prikaži manje
Ostavite komentar

Prijavite se na Vaš nalog


Zaboravili ste lozinku?

Nov korisnik